Gimnastyka w Cross-fit

Gimnastyka w Cross-fit

Każdy aspekt świata, w którym żyjemy, popycha nas do ciągłej potrzeby natychmiastowej gratyfikacji. Musimy wszystko teraz, już, natychmiast. Nie lubimy, gdy ktoś nas ogranicza lub spowalnia. Również dla sportowców uprawiających Crossfit ciężko jest zrozumieć, że muszą zwolnić czy zrobić krok do tyłu. Jednak jest to nieuniknione, trzeba udoskonalać każdy kolejny ruch i docenić prawdziwą krzywą uczenia się gimnastyki. Jeśli twoim celem jest najwyższe podium, to czas, żeby to zrealizować nie będzie mierzony w godzinach, dniach czy tygodniach, lecz w miesiącach, a nawet w latach. Choć to stwierdzenie może być zniechęcające i frustrujące, to wciąż główny nacisk powinien być kładziony, nie na wynik końcowy, a właśnie na sam proces uczenia się. Gro sportowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest stopniowy postęp w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Przezwyciężenie stagnacji to wciąż duży problem dla wielu sportowców.
Proces rozwoju umiejętności gimnastycznych nie jest i nigdy nie powinien być postrzegany jako wszystko albo nic. Jest to po prostu czas pomiędzy pierwszą wykonaną próbą a momentem osiągnięcia pełnej wirtuozerii.
Jednym z najbardziej podstawowych aspektów treningu gimnastyki jest budo-wa świadomości kontroli nad naszym ciałem. Musimy zrozumieć jak zachowuje się nasze ciało od palców stóp aż po czubek głowy – w każdej płaszczyźnie (w pozycji pionowej czy w odwróconej). Chodzi o to, żeby umieć kontrolować własne ciało i nie pozwolić, żeby ono kontrolowało nas.
Przy rozwoju świadomości nad własnym ciałem bardzo przydają się testy wideo. Nagrywanie wykonywanych przez nas ćwiczeń, pozwala nam podczas oglądania nagrania, na wychwycenie popełnianych przez nas błędów i możliwość poprawienia techniki wykonywanych ruchów. Najważniejszą kwestią w testach wideo jest możliwość porównywania naszych ćwiczeń do ideału. Również nasza wiedza na temat wykonania danego układu powinna być na tyle wyczerpująca, aby wiedzieć, co i jak można poprawić, aby dojść do perfekcji przy danym ćwiczeniu.
Kolejnym rozwiązaniem, które pomoże nam w rozwoju świadomości kontroli nad ciałem, może być ćwiczenie z partnerem treningowym. Druga osoba podczas wykonywanych przez nas ćwiczeń pomoże nam w analizie popełnianych błędów. Wspólne uczenie się tych samych ruchów, wzajemna motywacja i asystowanie podczas ćwiczeń pozwala nie tylko wychwycić błędy, ale także zauważyć nasz progres w dążeniu do doskonałości. Należy pamiętać o tym, że analiza naszych postępów, również jest bardzo ważnym elementem w treningu.

Proces budowania siły i pewności ruchu w gimnastyce wymagają czasu, a korygowanie błędów nie zawsze jest takie proste. Postępy w gimnastyce to bardzo żmudna praca, w której ważne jest usprawnienie każdego szczegółu. Wcześniej czy później przychodzi jednak ten dzień, kiedy czujemy, że osiągnęliśmy sukces. Zdobywanie pierwszych gimnastycznych umiejętności jest najbardziej ekscytującą częścią szkolenia. To nagroda dla nas, za wykonaną ciężką pracę oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Ten moment, w którym następuje przełom i wszystkie te straszne dni treningu kończą się poprawnie wykonaną figurą gimnastyczną jest dla nas największą nagrodą. Musimy jednak pamiętać, że poprawne wykonanie jednego ćwiczenia jest tylko przejściem do nauki kolejnych figur, których w gimnastyce jest nieskończenie wiele.
Czas tutaj nie jest określony, nawet jeśli czujesz, że w danym momencie wykonałeś krok milowy. Zdobycie kolejnych umiejętności będzie następstwem naszego wcześniejszego działania. Na przykład, pierwszy poprawnie wykonany „muscle-up” nie oznacza, że jesteś gotowy do wdrożenia tego ćwiczenia do treningu, w którym będziesz chciał wykonać 30 powtórzeń. Udane wykonanie ćwiczenia po raz pierwszy jest tylko momentem, w którym zaczynamy się uczyć jak wykonywać je poprawnie na tyle skutecznie, by mogło stać się stałym elementem naszego treningu. Z biegiem czasu, gdy każde powtórzenie ćwiczenia będzie udane i będziesz gotowy na to, żeby dodać je do swojego codziennego treningu, to wciąż będziesz mógł nad nim pracować, tak by ćwiczenie było wykonywane z jeszcze większą kontrolą ruchu i z wdziękiem.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na podstawy pracy nad kształtowaniem umiejętności gimnastycznych. Pamiętajmy, że początki ruchu są najważniejsze. Prawidłowe przejścia z pozycji statycznej do dynamicznej w wielu przypadkach będą nagradzane prawidłowo wykonanym ćwiczeniem. Przykładem może być ćwiczenie „handstand push up” (pompki w staniu na rękach) częstym błędem jest skupianie się tylko na wykonaniu ruchu, czyli zaliczeniu powtórzenia. A prawdziwym celem powinno być, poprawne ustabilizowanie pozycji wyjściowej, z której dopiero poprzez kipping będziemy wyrzucali dynamicznie nogi do góry, a następnie na ścianę. Tak poprawnie wykonane ćwiczenie umożliwi nam większą lekkość ruchu, a co za tym idzie, będziemy mogli wykonać więcej powtórzeń.

Fundamentem dla całego procesu kształcenia, jest praca nad umiejętnościami – kontrolą ciała i świadomością wysiłku. Nie ma drogi na skróty. Nauka gimnastyki to długa i żmudna praca, ale jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów treningu w crossfit.
Paweł Kurzydło

[FightExpert Magazine nr 1]

Comments are closed.