Michał Materla pierwszym Polakiem, który pokona Khalidova?

Michał Materla pierwszym Polakiem, który pokona Khalidova?

Do KSW 33 pozostało coraz mniej czasu. Walka wieczoru pomiędzy Michałem Materlą a Mamedem Chalidowem od momentu jej ogłoszenia wzbudza duże zainteresowanie. Faworytem bukmacherów jest Czeczen z polskim obywatelstwem. W swojej karierze Khalidov zaznał już co prawda czterech porażek, ale ani razu zagrożeniem dla niego nie był Polak. Michał Materla będzie ósmym zawodnikiem urodzonym nad Wisłą, który spróbuje pokonać reprezentanta Arrachionu Berkut Olsztyn.

Pierwszym Polakiem, który zmierzy się z Mamedem Khalidovem był Paweł Klimkiewicz, a miało to miejsce w grudniu 2004 roku. Co ciekawe Klimczkiewicz na gali Shidokan Poland w grudniu 2004 roku postawił spory opór będącemu wówczas na początku wielkiej kariery Czeczenowi, a walka zakończyła się dopiero po decyzji sędziów punktowych. W marcu 2005 roku kolejnym przeciwnikiem Khalidova był Marek Krajewski. Ten jednak nie stawił dużego oporu przyszłej gwieździe KSW i przegrał przez dźwignię na nogę.

Najszybszy nokaut w karierze podopieczny duetu trenerów Bońkowski & Derlacz zafundował Adamowi Skupieniowi w maju 2005 roku. Na gali MMA Sport 2 Khalidov wysokim kopnięciem wybił MMA z głowy debiutującemu w tej formule zawodnikowi. Prawdopodobnie był to też najszybszy nokaut w polskim MMA, gdyż Skupień padł na deski po zaledwie 5 sekundach walki.

W styczniu 2006 czwartym Polakiem na liście zwycięstw Czeczena został Paweł Krys, który na gali FCP 1 w Poznaniu przegrał przez techniczny nokaut. Również Andrzej Kosecki nie wytrzymał w klatce z Khalidovem nawet jednej rundy i przegrał przez poddanie na gali Extreme Cage 1 w Toruniu. W kwietniu 2006 roku na gali Full Contact Prestige bolesny nokaut z rąk Czeczena otrzymał Jacek Buczko. Ostatnim z Polaków, który mierzył się z Khlidovem był Michał Garnys, w listopadzie 2006 roku. Postawa debiutującego wówczas Garnysa w walce przeciwko Chalidowowi może dziś budzić podziw, gdyż skapitulował on dopiero w 3. rundzie w wyniku ciosów.
Bilans starć Chalidowa z Polakami to 7-0. Michał Materla jest z pewnością jednak najtrudniejszym rywalem, z jakim Khalidov może zmierzyć się w Polsce. O tym czy szczecinianin obroni pas wagi średniej kibice przekonają się już w 28 listopada.

 

Waldemar Ossowski

Comments are closed.