PWPW KLZ – liga zapaśniczych gladiatorów – sprawozdanie z drugiej kolejki spotkań

PWPW KLZ – liga zapaśniczych gladiatorów – sprawozdanie z drugiej kolejki spotkań

Zapaśnicza uczta w Swarzędzu!!!

Mecz nr 9

Swarzędz 03.10.2017

WZS WKS GRUNWALD – KS SOBIESKI  POZNAŃ vs  AKS MADEJ WRESTLING TEAM PIOTRKÓW TRYBUNALSKI          

Gospodarze meczu, ekipa WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań swój ligowy mecz organizowała w Swarzędzu. Tradycją ligowych zmagań poznaniaków stało się to, że jedno ze spotkań ligi PWPW KLZ, organizują w tym mieście. Kibice zapasów w Swarzędzu mieli nie lada gratkę, bo przypadło im w udziale oglądać walki poznańskich wojów z aktualnym Mistrzem Polski PWPW KLZ, drużyną  AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski. Hit drugiej kolejki walk w grupie „A”  zapaśniczej ligi PWPW KLZ, oglądał komplet znającej się na zapasach swarzędzkiej i poznańskiej publiczności.

Tradycyjnie rywalizacje na macie rozpoczęły zmagania w kategorii 48 kg kobiet. Olimpijka z Rio de Janeiro, Mistrzyni Europy, brązowa medalistka mistrzostw Świata i ośmiokrotna Mistrzyni Polski Iwona Matkowska spotkała się w walce z Ukrainką Iloną Semkiv. Wracająca po urazie do walk na najwyższym sportowym poziomie Iwona Matkowska musiała uznać sportową klasę aktualnej wicemistrzyni Europy. Ilona Semkiv zdobyła  pierwsze punkty w meczu dla AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski.

Styl wolny i kategoria 57 kg, to pojedynek młodego zawodnika gospodarzy Oleksandra Izdebskij z wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Adamem Bieńkowskim. Ambitna postawa młodego, poznańskiego woja to było zbyt mało na doświadczonego Adama Bieńkowskiego. Bieńkowski kontrolował przebieg walki i pewnie pokonał zawodnika gospodarzy.

Dominik Sikora ( WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań ) konta Mateusz Bernatek (AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ) to bohaterowie zmagań w kategorii wagowej do 66 kg. Brązowy medalista Mistrzostw Polski, Dominik Sikora w rywalizacji z wicemistrzem Świata Mateuszem Bernatkiem nie miał  żadnych atutów, by stoczyć wyrównaną walkę. Światowy poziom walki w wykonaniu piotrkowskiego wojownika, bogaty repertuar akcji technicznych i pewne zwycięstwo przez przewagę techniczną. Ekipa gości powiększa prowadzenie w meczu.

Pierwsze punkty dla poznańskiej drużyny zdobywa świeżo upieczona wojskowa mistrzyni Świata Katarzyna Krawczyk. W walce z brązową medalistką Mistrzostw Europy U-23, Katarzyną Mądrowską odnosi zwycięstwo  6:0. Stan meczu po tej walce 11:3 dla piotrkowskich „Spartan”.

Bartosz Dobicki ( WZS WKS Grunwald- KS Sobieski Poznań) podjął otwartą walkę z  wicemistrzem Świata Muradem Gadzijevem. Walka w kategorii 74 kg-styl wolny, rozpoczęła się od udanego ataku Dobickiego. Poznański zawodnik objął prowadzenie 2:0. Po stracie punktów, Murad Gadzijev „włączył wyższy bieg” i w kolejnych minutach walki zdominował ambitnego poznaniaka. Pełna gama wyśmienitej techniki walki w wykonaniu piotrkowskiego zapaśnika i zwycięstwo przez przewagę techniczną 14:2.

Kategoria 85 kg to walka na którą czekała cała zapaśnicza Polska. W ekipie gości, gwiazda światowych zapasów Zhan Belenyuk. Wicemistrz olimpijski, Mistrz Świata i Europy. Na przeciwko staje Michał Pietrzak, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zawodnik charakterny i zawsze gotowy podejmować wielkie wyzwania. Walka z tuzem światowych zapasów to było wielkie wyzwanie dla zawodnika gospodarzy, a zarazem okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Zhan Belenyk rozegrał walkę w stylu wielkiego mistrza. Znakomita praca w stójce, czucie rywala, pewne ataki i zwycięstwo na punkty 6:0. Znawcy sportu zapaśniczego z pewnością żałują, że poznańska drużyna nie wystawiła do walki Tadeusza Michalika. Brązowy medalista Mistrzostw Europy i aktualnie najlepszy zawodnik w kraju, w tej kategorii wagowej miałby okazję skonfrontować swój aktualny poziom sportowy w walce z zapaśnikiem wielkiego formatu.

Po emocjach związanych z debiutem w lidze PWPW KLZ wicemistrza olimpijskiego Zhana Belenyuka, kibice w Swarzędzu mogli podziwiać kolejne  światowe ikony sportu zapaśniczego. Kategoria 69 kg i bój wielkich mistrzyń. Monika Michalik, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich , czterokrotna złota medalistka Mistrzostw Europy,  brązowa medalistka mistrzostw świata i piętnastokrotna mistrzyni Polski kontra Yulia Tkach. Zawodniczka z Ukrainy w barwach AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski, to między innymi wicemistrzyni Świata, Mistrzyni Europy, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. Yulia Tkach już w ligowym debiucie, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pokonała wicemistrzynię Świata i Europy Taybe Yusein pokazała, że aktualnie jest w życiowej formie. W pojedynku z poznańska mistrzynią potwierdziła, jak w świetnej jest aktualnie dyspozycji. Zwyciężyła po błyskawicznym ataku, przez położenie na łopatki.  Niewiele walk w swojej karierze przegrała w ten sposób Monika Michalik.

Kibice nie zdążyli jeszcze ochłonąć po tym niespodziewanym rozstrzygnięciu walki, a już następnych, wielkich  emocji dostarczyli im zawodnicy kategorii 97 kg, w stylu wolnym. W walce olimpijczyków, spotkali się Radosław Baran ( WZS WKS Grnwald KS Sobieski Poznań ) i Zbigniew Baranowski ( AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ). Panowie znają się doskonale. Wielokrotnie zmagali się na macie, między innymi w meczu PWPW KLZ, w poprzednim sezonie. Wtedy górą był Radosław Baran. W tym pojedynku sympatycy sportu zapaśniczego mogli podziwiać znakomita technikę, wielka ambicję i wolę walki obu zawodników. Takie walki chcielibyśmy oglądać w każdej ligowej potyczce. Więcej sił i sprytu w końcówce pojedynku, szalę zwycięstwa, tym razem przechyliło na korzyść Zbyszka Baranowskiego. 6:4 na punkty dla zawodnika piotrkowskiej „drużyny mistrzów”.

W ostatniej walce zapaśniczej uczty oglądaliśmy dwóch aktualnie najlepszych zawodników Polski w kategorii wagowej do 98 kg, tym razem walczących w kategorii wagowej do 130kg. Marcin Olejniczak reprezentujący gospodarzy kontra piotrkowianin Radosław Grzybicki. Podobnie jak w poprzedniej walce, pojedynek zawodników doskonale się znających z zawodów najwyższej rangi w kraju. Kibice PWPW KLZ pamiętają ich walkę z ubiegłego sezonu. W poprzednim sezonie, w hali Sobieskiego Poznań  padł remis 2:2. Tym razem pewne zwycięstwo  na punkty 6:0, odniósł kapitan piotrkowskich „Spartan”, czterokrotny Mistrz Polski Radosław Grzybicki.

Mecz w Swarzędzu był widowiskiem sportowym na najwyższym światowym poziomie. Wyśmienita publiczność, wielcy wojownicy zapaśniczej maty. Takich meczy się nie zapomina. Aktualni Mistrzowie Polski  AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski pokazali, że w tym sezonie będą dominować w rozgrywkach ligi. Gospodarze swoje siły muszą zmobilizować na walkę o wyjście z grupy i rozgrywki play off.

MVP meczu : Yulia Tkach ( AKS MADEJ Wrestling Team Piotrków Trybunalski ).

 

 WKS GRUNWALD – KS SOBIESKI POZNAŃ  vs  AKS MADEJ WRESTLING TEAM PIOTRKÓW  TRYBUNALSKI 

                             4                           :                 28

 

FW  Zapasy kobiet 48 kg

 

Iwona Matkowska                             v        Ilona Semkiv            (0:4)  (pkt. tech. 2:13)

 

FS Styl wolny 57 kg

 

Oleksandr Izdebskij                           v        Adam Bieńkowski        (0:3)  (0:6)

 

GR Styl klasyczny 66 kg

 

Dominik Sikora                                 v        Mateusz Bernatek         (0:4)  (0:16)

 

FW 58 kg

Katarzyna Krawczyk                      v        Katarzyna Mądrowska    (3:0)  (6;0)

 

FS  74 kg

 

Bartosz Dobicki                                 v        Murad Gadzijev            ( 0:4)  (2:14)

 

GR 85 kg

Michał Pietrzak                                  v        Zhan Belenyuk             (0:3)  (0:6)

 

 

FW 69 kg

 

Monika Michalik                               v        Yulia Tkach                            (0:4)  ( 0:2)

 

FS 97 Kg

 

Radosław Baran                                 v        Zbigniew Baranowski (1:3)  (4:6)

 

Mecz nr  10  04.10 2017 

Najwyższe zwycięstwo w lidze!!!

LOTTO ZAPASY BYDGOSZCZ vs BORUTA OLIMPIJCZYK WRESTLING TEAM ZGIERZ& RADOM

Spotkanie w Bydgoszczy to mecz drużyn, które w bieżącym sezonie mają całkowicie odmienne cele. Najmłodsza drużyna ligi LOTTO Zapasy Bydgoszcz, w swym debiutanckim sezonie, chce zdobywać doświadczenie i promować sport zapaśniczy w Bydgoszczy. Rywale bydgoskich „kozłów”, połączone siły zapaśniczej „mocy” drużyna Boruta- Olimpijczyk Zgierz&Radom, walczyć będą o medale w końcowej klasyfikacji tegorocznych rozgrywek.

 

Mecz rozpoczął się od walki kobiet w kategorii wagowej do 48 kg. Utytułowana zawodniczka z Bułgarii, nie dała szans młodej i utalentowanej Amandzie Tomczyk. Pewne zwycięstwo Migleny Selishki. Prowadzenie obejmuje drużyna Boruta – Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom 4:0.

Zmagania w stylu wolnym rozpoczęli przedstawiciele kategorii wagowej do 57 kg. W tym pojedynku zwycięstwo przez położenie na łopatki młodego, walecznego „kozła” Adama Górzyńskiego odnosi doświadczony Iwan Izdebskij. To już drugie zwycięstwo w sezonie zawodnika gości.

Kategoria 66 kg w stylu klasycznym to pojedynek brązowych medalistów Mistrzostw Polski. W barwach gospodarzy siłacz z Kartuz, Sebstian Bir. W ekipie gości Michał Kośla. Zawodnik z Radomia rozpoczął aktywnie i zdecydowanie. Zdominował swego rywala, bogaty repertuar akcji technicznych i zwycięstwo przez przewagę techniczną.

Bydgoscy kibice w kolejnej walce mogli oglądać zapaśnicze mistrzostwo brązowej medalistki Mistrzostw Świata 2017 Roksany Zasiny. Magdalena Głodek, młoda zawodniczka bydgoskiej ekipy otrzymała dobrą zapaśniczą lekcję od wielkiej mistrzyni. Błyskawiczne zwycięstwo Roksany Zasiny, ale i doświadczenie  dla młodej zawodniczki gospodarzy. Lekcja, która z pewnością zmobilizuje ambitną Magdalenę Głodek do jeszcze większej pracy treningowej.

W następnym pojedynku, wadze 74 kg ,w stylu wolnym oglądaliśmy Łukasza Górzyńskiego (LOTTO Zapasy Bydgoszcz) i Marcin Majkę (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz & Radom ).

Znakomicie rozpoczął Łukasz Górzyński. Po udanej akcji, zapinał tzw”walizkę”, był blisko zakończenia walki przed czasem. Udana obrona „młodego wilka” polskich zapasów Marcina Majki i emocje pojedynku trwały dalej. Po pierwszej rundzie prowadził Łukasz Górzyński. Druga runda 4:0 Górzyński. Skuteczna „podcinka” Majki i 4:2. Górzyński wypycha za matę rywala i obejmuje prowadzenie 5:2. Walka do końca trzymała kibiców w stanie wielkiego napięcia. Udana akcja w parterze Marcina Majki i stało się to czego obawiali się gospodarze, Marcin Majka kładzie bohatera Bydgoszczy na łopatki.

85 kg, to kategoria stylu klasycznego, w której bydgoscy sympatycy sportu zapaśniczego oglądali w barwach Lotto Zapasy Bydgoszcz Jakuba Tima i reprezentującego Boruta- Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom, Łukasza Fafińskiego. Obaj doświadczeni zawodnicy, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski. Rutyniarze zapaśniczej maty. Od początku walka bardzo wyrównana, zapaśnicze „szachy”. Walka o uchwyt, zdobycie przewagi. Przez sześć minut walki nie oglądaliśmy udanych ataków. Zawodnicy wyśmienicie czytali ruchy przeciwnika. Skuteczne obrony w parterze i wynik walki remisowy 0:0. Walka bardzo wyrównana, zacięta i rezultat pojedynku jak najbardziej sprawiedliwy.

Zapaśnicze umiejętności i pokaz wybitnej techniki walki zaprezentowała w kolejnej walce Taybe Yusein. Zawodnicza Boruta – Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom, to wicemistrzyni świata, aktualna wicemistrzyni Europy, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Paulina Kontna dziewczyna z charakterem, aktualna Akademicka Mistrzyni Polski dzielnie stawiała czoła utytułowanej zawodniczce z Bułgarii. Zejścia do nogi, wózki i narzutki to akcje wykonywane przez Taybe Yusein.  Przewaga techniczna i kolejne zwycięstwo gości.

W kategorii wagowej do 97 kg swoją sportową klasę potwierdził Mateusz Filipczak z Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz &Radom. Przez przewagę techniczną zwycięża zawodnika gospodarzy Łukasza Dublinowskiego.

Kategoria wagowa 130 kg to równie pewne zwycięstwo zawodnika gości. Rafał Płowiec wygrywa przez przewagę techniczną z rewelacyjnie walczącym w poprzednim meczu Bartoszem Doroszem. Do przerwy walka była wyrównana. Po przerwie jednak dużo lepiej przygotowany kondycyjnie Rafał Płowiec dyktował już warunki na macie i pewnie zrealizował swój plan na tę walkę.

 

MVP  meczu zostaje „młody wilk” ze Zgierza Marcin Majka.

 

Mecz w Bydgoszczy był pokazem piękna sportu zapaśniczego. Oglądaliśmy bogaty repertuar akcji technicznych. Ambitni gospodarze doznali kolejnej ligowej porażki. To kolejna dobra lekcja zapasów na najwyższym poziomie dla młodych bydgoskich „kozłów”. Goście z Boruty- Olimpijczyka Wrestling Team Zgierz&Radom wzorowo wykonali swoją pracę. Przed nimi mecz z WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań, który będzie miał kluczowe znaczenie w ich walce o walkę w play off. Teraz drużyna Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom cieszy się z najwyższego zwycięstwa w meczu ligi PWPW KLZ.

LOTTO ZAPASY BYDGOSZCZ vs  BORUTA-OLIMPIJCZYK WRESTLING TEAM ZGIERZ &RADOM

 

                             1                           :                            33

 

FS  48kg Zapasy kobiet

 

Amanda Tomczyk                             v        Miglena Selishka 0:4  (pkt.tech. 0:8)

 

FS Styl wolny 57kg

 

Adam Górzyński                               v        Iwan Izdebskij     0:4 (0:5)

 

GR Styl klasyczny 66kg

 

 

Sebastian Bir                                     v        Michał Kośla       0:4 (0:12)

 

FW  58 kg

 

Magdalena Głodek                             v        Roksana Zasina  0:4  (0:12)

 

FS  74 kg

Łukasz Górzyński                             v        Marcin Majka     0:4 (7:6)

 

GR 85 kg

 

Jakub Tim                                             Łukasz Fafiński  (1:1)  (0:0)

 

FW 69 kg

 

Paulna Kontna                                   v        Taybe Yusein       (0:4)  (0:12)

 

FS 97 kg

 

Łukasz Dublinowski                          v        Mateusz Filipczak (0:4)  (0:13)

 

GR 130 kg

 

Bartosz Dorosz                                  v        Rafał Płowiec        (0:4)  (0:13)

 

 

Comments are closed.