IMMAF pozywa do sądu Światową Agencję Antydopingową

IMMAF pozywa do sądu Światową Agencję Antydopingową

Organizacja International MMA Federation zdecydowała się złożyć pozew sądowy przeciwko Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Sprawa będzie rozstrzygana przez szwajcarski sąd w Lozannie, a dotyczy odrzucenia wniosku IMMAF o członkostwo w Światowej Agencji Antydopingowej.

Już w roku 2015 organizacja IMMAF wdrożyła u siebie politykę antydopingową opartą na zasadach kodeksu i standardów WADA, a w czerwcu 2016 roku złożyła wniosek o przystąpienie do WADA. Wniosek został jednak odrzucony, a w uzasadnieniu podano, że po dokonaniu pełnej weryfikacji dokumentów IMMAF i po konsultacjach z innymi organizacjami należącymi do WADA, uznano że wniosek nie jest w pełni satysfakcjonujący.

– Jestem rozczarowany sytuacją, czuję jednak, że IMMAF nie ma żadnej alternatywy – powiedział Densign White, prezes IMMAF – Uzyskanie statusu sygnatariusza kodeksu WADA jest bardzo ważne na naszej dalszej drodze rozwoju. Odrzucając nasz wniosek WADA pozbawiła IMMAF możliwości zapewnienia czystości i bezpieczeństwa w naszym sporcie, a jest to dla nas sprawa kluczowa.

Co ważne, brak akceptacji przez WADA powoduje również, że IMMAF nie może starać się członkostwo w Global Alliance of International Sports Federation, wcześniej znanym pod nazwą SportAccord, w sprawie uznania organizacji za globalny organ zarządzający sportem jakim jest MMA. Natomiast bez członkostwa w GAISF nie ma co nawet marzyć o dostaniu się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, co jest kluczowym celem IMMAF.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że wniosek IMMAF o członkostwo w WADA został zablokowany przez inne organizacje sportowe, które upatrują w MMA silnej konkurencji na sportowym rynku.

 

www.mmabiznes.pl / foto. Densign White, prezes IMMAF

Comments are closed.